W grudniu 2016 roku firma Kumibex sp. z o.o. wykonała izolację poddasza budynku mieszkalnego dla jednego z największych deweloperów na Śląsku. Blisko wiekowa kamienica w ścisłym centrum Tarnowskich Gór przechodziła gruntowny remont – w zasadzie jedyne co pozostało ze starego budynku to ściany nośne.

Izolacja poddasza pianą poliuretanową, to z pozoru bardzo łatwe zadanie. Wydawać by się mogło, że należy tylko w miarę równo prowadzić natrysk piany, kontrolować zużycie materiału na każdy metr kwadratowy. Jednak w przypadku tej realizacji pojawiło się wiele szczegółów, które utrudniły wykonanie zadania.

 

Byliśmy drugą firmą, która podjęła się tego zadania. Pierwsza została wyrzucona z placu budowy, po tym, jak wąż wysokociśnieniowy wyrwał kamienny parapet na parterze. Co więcej okazało się, że podjęli się wykonania zadania nie mając odpowiedniego sprzętu – za krótki wąż.

Pierwszym utrudnieniem była znaczna wysokość kamienicy, i możliwość prowadzenia węża wysokociśnieniowego tylko jednym korytarzem. Dlatego aplikację poprowadzono z użyciem odpowiedniego sprzętu (Graco H-50, Probler P2, wąż 90 mb).

Drugim utrudnieniem była znaczna wysokość poddasza użytkowego, która w szycie wynosiła blisko 8 metrów. Wymagało to zastosowania dodatkowego rusztowania, co z kolei wydłużyło czas realizacji zadania.

Kolejnym utrudnieniem była występująca wilgoć, która przedostawała się z niższych kondygnacji, gdzie były wykonywane tynki, oraz minusowa temperatura w nocy (-5 st. C). Aby rozwiązać ten problem, zastosowano nagrzewnice olejowe, oraz osuszacze powietrza.

Wpływ na czas wykonania zadania miały również drewniane legary, które utrudniały sprawne przemieszczanie się operatora natrysku.

Finalnie izolacja 770 m2 o grubości 20 cm została wykonana w 5 dni roboczych przez brygadę trzyosobową, z czego 2 dni zajęły roboty przygotowawcze oraz porządkowe.