Początek każdej działalności związanej z natryskowymi izolacjami rozpoczyna się właśnie od maszyny. Od wyboru urządzenia zależy tak naprawdę jakość naszej mieszanki a w rezultacie aplikowanej piany. Na rynku mamy dostępne przeróżne rozwiązania sprzętowe – zasada działania jest jednak u większości tama sama.
Budowa zestawu
Zestaw do wykonywania izolacji natryskowych pianą PUR składa się przede wszystkim z reaktora czyli serca naszego zestawu – znajduje się w nim całe sterowanie naszego zestawu, ustawienia temperatur oraz ciśnień, a także inne elementy poprawiające komfort naszej pracy. Jego głównym zadaniem jest podgrzanie materiału w bloku grzewczym i dystrybucję składników do węża wysokociśnieniowego, a stamtąd prosto na głowicę natryskową (pistolet). Niezbędnym elementem również są tutaj tzw. pompy beczkowe, lub jak kto woli- transferowe, które odpowiadają za dostarczenie materiału z beczek prosto do reaktor. Reakcja składników następuje dopiero w głowicy natryskowej, warto więc zainwestować w dobry, sprawdzony model, zwracając także uwagę na łatwość jego konserwacji. Kolejnym dodatkiem, który ułatwi nam pracę, będzie mieszadło, które montujemy w beczce ze składnikiem POLY, dla którego zalecane jest mieszanie przed rozpoczęciem pracy. Ostatnim już dodatkowym elementem jest zestaw recyrkulacyjny z osuszaczem powietrza, zamontowanym w drugiej beczce – ISO. Zestaw ten przyspieszy nam grzanie materiału w chłodniejsze dni, pomaga on również w „rozruchu” maszyny po dłuższym przestoju.
Oprócz powyższych elementów, które stanowią nieodłączne wyposażenie reaktora, potrzebujemy również urządzenia, które dostarczą nam niezbędne media. Każdy reaktor, nawet najmniejszy wymaga sprężarki powietrza, tzw. Kompresora, chociażby po to, aby z pistoletu mógł się odbywać natrysk, zasilić pompy pneumatyczne w beczkach, czy też mieszadło- jeśli również jest sterowane sprężonym powietrzem.
Drugim dodatkowym urządzeniem może okazać się agregat prądotwórczy. Mniejsze reaktory zazwyczaj bezproblemowo można podłączyć w sieci naszego klienta, jeśli oczywiście jest taka możliwość i zabezpieczenia na to pozwalają. Pamiętajmy, że musimy również uwzględnić moc naszego kompresora, jeśli jest on elektryczny, jeśli zaś spalinowy- problem znika. Niestety urządzenia z większym zapotrzebowanie na prąd- będą wymagać agregatu prądotwórczego.
- Reaktor natryskowy
- Pompy transferowe
- Wąż wysokociśnieniowy
- Głowica natryskowa (pistolet)
- Mieszadło (zazwyczaj pneumatyczne)
- Zestaw recyrkulacyjny z osuszaczem powietrza
- Sprężarka powietrza
- Agregat prądotwórczy
Skomplikowane?
Zdajemy sobie sprawę, że dla nowej osoby jest to dość skomplikowana budowa. Stworzyliśmy film przedstawiający jak to wszystko wygląda na żywo.
Oprócz kompletnego zestawu potrzebować będziemy samochodu, którym będziemy przewozić cały sprzęt. Zdecydowanie stwierdzenie „im większy tym lepszy” ma tutaj sens. Chcąc być całkowicie niezależnym od panujących na budowie warunków musimy liczyć się z przewiezieniem reaktora z całym osprzętem , agregatu, kompresora,a także minimum jednego zestawu beczek, którego masa to prawie 500 kg! Należy o tym pamiętać dobierając samochód do profilu naszej działalności.
“Kumibex Team”